Doline Julijskih Alp in ljudi, ki živijo v njih, ločujejo visoki hribi. Če se ljudje hočejo srečati, morajo na dolgo in težavno pot čez hribe ali pa na še daljšo pot okrog njih. Če med Staro Fužino v Bohinju in Tolminom potegnemo ravno črto po zemljevidu, je dejanske razdalje samo dobrih 16 kilometrov! A ker so vmes visoki hribi, moramo z avtomobilom od enega do drugega kraja prevoziti kar 65 kilometrov.
Triglavski narodni park in Julijske Alpe zelo na grobo delimo na primorski in gorenjski del. Tradicionalne stavbe na eni strani se zelo očitno razlikujejo od tistih na drugi strani.
Za primorski del – Bovško, Tolminsko, Kobariško – je značilen sredozemski vpliv. Kako tudi ne, saj že sam naziv Primorska kaže na povezanost z morjem. Čeprav smo v alpskem prostoru in je gradbeni material povsod les, saj ga je v izobilju, je na Primorskem več kamnitih stavb kot na Gorenjskem.
Etnologi so natančno preučili značilnosti hiš v Julijskih Alpah in našli skupne značilnosti tistih, ki so si med seboj podobne. Skupinam stavb s skupnimi značilnostmi pravimo stavbni tipi.
Vse hiše in druge stavbe, ki jih je človek skozi stoletja zgradil v gorah in dolinah Julijskih Alp ter v drugih okoljih, pričajo o določenem načinu življenja človeka ter o njegovi iznajdljivosti, znanju in prilagajanju na dane naravne pogoje.
Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti.
4. razred:
DRU:
5. razred:
DRU:
6. razred:
GEO:
ZG:
7. razred:
GEO:
8. razred:
GEO:
9. razred:
GEO:
"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«