Zavarovana območja Slovenije

Zavarovana območja Slovenije

Slovenija je mozaik neokrnjene narave, razkošne biotske pestrosti in krajinskih posebnosti. Kar 13 % ozemlja Slovenije je zavarovano.

Našim prednikom gre zahvala, da se je v Sloveniji ohranilo veliko neokrnjene narave in imamo v primerjavi z drugimi državami v Evropi velik delež površine vključen v različna zavarovana območja. Za predstavitev teh območij bi potrebovali veliko strani, zato tu predstavljamo le peščico.

 

V Sloveniji imamo:

  • 1  narodni park,
  • 3  regijske parke,
  • 46  krajinskih parkov,
  • 1  strogi naravni rezervat,
  •  56  naravnih rezervatov in
  • 1164  naravnih spomenikov.

Ali veš kje je naš edini strogi naravni rezervat?

To je Hrastova loza pod krajem Miliči v krajinskem parku Kolpa. Kljub drugačnemu imenu, je v tej lozi v resnici veliko bukovih dreves, ki jih imajo zelo rade sive čaplje, ki tam lahko v miru gnezdijo.

Ali veš, da je bil Kozjanski regijski park ustanovljen istega leta kot Triglavski narodni park?

V njem praznujejo jeseni praznik Kozjanskega jabolka.

Jabolko iz visokodebelnega travniškega sadovnjaka je simbol varovanja narave in nadaljevanja tradicije prednikov. V teh sadovnjakih živijo vrste ogroženih ptic kot so vijeglavka, zelena žolna, pivka, veliki skovik, pogorelček, čuk in rjavi srakoper ter mnoge druge živali.

Foto: Marjan Artnak

Naš največji pragozd je Pragozd Krokar

V kočevskih gozdovih je Pragozd Krokar pravo kraljestvo bukve na površini dobrih 75 hektarjev. Leta 2017 je bil vpisan na UNESCO-v seznam svetovne naravne dediščine. Po Pragozdni poti Krokar, ki so jo odprli l. 2021, lahko pridemo le do njegovega roba in pokukamo vanj.

Foto: Marjan Artnak

Regijski park Škocjanske jame

Je bil v svetovno dediščino vpisan l. 1986 (UNESCO), 1999 pa je postal priznan kot prvo podzemno mokrišče na svetu. Od l. 2004 se imenuje tudi Kraški biosferni rezervat. Vse to pomeni, da je izjemno območje v svetovnem merilu.

Najmlajši regijski park je Notranjski regijski park, ki je najbolj znan po presihajočem Cerkniškem jezeru. Ustanovila ga je občina Cerknica leta 2002.

Kateri je najstarejši krajinski park?

Zaradi naravnih lepot, kulturne krajine in ohranjene etnološke dediščine je dolina Topla na Koroškem skupaj z ovršjem Pece in obdajajočimi pobočji že od leta 1966 zavarovana kot krajinski park.

Domačije so oblikovale zaselke, imenovane celki. Travniki na dnu doline so dom mnogim vrstam metuljev in kukavičevk, v gozdovih pod Peco pa prebiva divji petelin.

Naravni rezervat Zelenci

Leži ob severni meji Triglavskega narodnega parka, nedaleč od Kranjske Gore. Nekoč po zadnji ledeni dobi je bilo tam večje jezero, sedaj pa iz Zelencev teče Sava Dolinka. Skozi porozno jezersko kredo na dnu v obliki vulkančkov izvira čista voda, ki ima skozi celo leto 6°C.

Gogalova lipa v Zgornji Radovni je naravni spomenik državnega pomena.

500 let stara, 25 m visoka in več kot 6 m v obsegu kraljuje pri Gogalovi domačiji. Kdo ve, kaj vse je že doživela. Na svojih vejah in deblu gosti kar nekaj prijateljev:  več smrečic, malinjak, belo humulico in trižilno popkoreso. Njeno cvetje pa je obiskalo že na milijone čebel.