Uporabili so vrtačo ali izkopali kotanjo in dno obložili z več plasti ilovice, ki je vodo zadrževala. Da ne bi ilovica prepuščala, jo je hkrati ob napajanju teptala živina in tako krpala nastale razpoke.
Kale so uredili na sredini vasi ali na njihovem robu.
Če so kale postavili ob njivah ali poteh, so njihov rob zavarovali s kamnitim zidom. Ta je preprečil posipanje zemlje v vodo. V sušnem obdobju so kale očistili blata, slednjega pa uporabili kot gnojilo.
Kali že od nekdaj vidno zaznamujejo kulturno krajino. Govorijo o tem, kako so naši predniki znali izkoristiti deževnico. Kali danes izginjajo, saj so izgubili svojo prvotno vlogo preskrbe s pitno vodo.
Danes so kali pomembna mreža vodnih biotopov – življenjskih prostorov, v in ob katerih živijo številne rastlinske in živalske vrste. Skrb za ohranjanje kalov je skrb za ohranjanje biotske raznovrstnosti.
Kali predstavljajo redka rastišča močvirskih rastlin. Najpogostejše so vrste rogozov, plavajoče vodolečevke in trave sladika, ki je sorodnica riža. V njih domujejo tudi številne vodne in obvodne živali: navadna krastača, pupek in kačji pastir; pogosto v njih vidimo tudi vodne pajke, vodne hrošče ter belouške.
Včasih plavajoče vodolečevke prekrijejo kar celotno površino vode v kalu.
Videti je skorajda kot travna zelenica.
7. razred:
NAR:
9. razred
BIO:
"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
Biosferno območje Julijske Alpe
Biosferno območje Kras
Biosferno območje Kozjansko in Obsotelje
Biosferno območje Mura
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«
Jošt Gantar, Valerija Babij