Lahkih nog naokrog

Lahkih nog naokrog

Turizem

Bled, Bohinj, Ljubljana, Piran, Maribor, Logarska dolina, Škocjanske jame, Triglavska jezera, Cerkniško jezero, Vogel, Škofja Loka, Lipica, Križna jama, Podčetrtek … Na kaj pomisliš, ko bereš tele besede? Seveda, na turizem!

Kaj je turizem?

Z besedo turizem označujemo gospodarsko dejavnost, pri kateri ljudje potujejo in obiskujejo znane in neznane kraje. Tem ljudem pravimo turisti. Namen njihovega potovanja oziroma obiska je lahko različen. Pridejo zaradi oddiha, razvedrila, rekreacije in krepitve zdravja. Obiščejo naravne, kulturno-zgodovinske, umetniške, tehnične, verske in druge spomenike. Turisti pridejo tudi zaradi kulturnih, zabavnih in športnih prireditev ali pa imajo druge, čisto poslovne razloge.

V Sloveniji poznamo več vrst turizma: gorski, obmorski, športni, sejemski, zdraviliški turizem, ekoturizem …

Turizem je lahko vezan na sezono, kar pomeni, da je na nekem območju prisoten v določenem letnem času. V dokajšnji meri je turizem obalnih mest Portorož, Piran, Koper in ostalih vezan na mesece med majem in septembrom. Zimski turizem in smučanje na slovenskih smučiščih sta vezana na zimske mesece. A tudi turistični delavci se vedno bolj prilagajajo in ponujajo različne dodatne možnosti za obdobja, ko na nekem območju ni tako imenovane ''visoke sezone''.

Zdraviliški turizem na primer traja vse leto in ni toliko odvisen od letnega časa. To vrsto turizma omogočajo termalni in mineralni vrelci. V Sloveniji imamo mnoga poznana zdravilišča in toplice: Terme Olimia, Terme Dobrna, Terme Ptuj, Zdravilišče Radenci, Terme Čatež in druge.

Gorski turizem in pohodništvo sta značilna za področja, kjer so gore. Turisti obiskujejo gore, hribovja in planote na območju Julijskih Alp, Kamniško-Savinjskih Alp, gorski turizem je dobro razvit tudi na Pohorju.

Vse bolj se uveljavlja tudi ekoturizem. Potujemo v naravna ali celo varovana območja, odmaknjena od vrveža civilizacije. Tam sobivamo z okoljem in lokalnim prebivalstvom. Lokalni prebivalci turiste ozaveščajo o ravnanju z okoljem in jih usmerjajo v različne dejavnosti, kot so kmečko delo, pohodništvo, ogled in nakupovanje izdelkov domačih obrtnikov …

Cilji učnega načrta

Lahkih nog naokrog

Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti. 

 

5. razred:

NIT:

  • učenec izoblikuje odnos do varovanja narave 

7. razred:

GEO:

  • učenci ob izbranih primerih opišejo značilnosti gospodarstva s poudarkom na turizmu
  • učenci sklepajo o možnostih za življenje in gospodarjenje s poudarkom na turizmu, pašništvu

9. razred:

GEO:

  • učenci vrednotijo naravno in kulturno dediščino Slovenije kot temelj za razvoj turizma
  • učenci analizirajo pomen turizma za človeka kot posameznika in družbo kot celoto
  • učenci naštejejo gospodarske dejavnosti in razložijo povezanost naravnih in družbenih razmer za razvoj gospodarstva

"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."

Vsebino je omogočil

Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.

V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:

  • Biosferno območje Julijske Alpe        
  • Biosferno območje Kras         
  • Biosferno območje Kozjansko in Obsotelje     
  • Biosferno območje Mura 

V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.

»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«